Välkomna tillbaka alla elever – så har vi anpassat skolan för er i Stockholm!

Äntligen! Nu börjar skolan på riktigt igen. Vi ställde fyra frågor till rektorn Armi Tulldahl om hur det känns att få tillbaka eleverna på skolan – och vilka coronaanpassningar som gjorts inför höststarten.

1) Hur känns det att få tillbaka eleverna till skolan igen?
– Underbart! Vi ser verkligen fram emot att ha elever på skolan igen! 😊

2) Vad har ni gjort för covid -19-anpassningar på skolan när ni nu öppnar upp igen?
– Undervisning förlagt måndag till torsdag, mötes- och coachtid på fredagar, mindre schemajusteringar, nya rutiner gällande städ och matsal, användning av tre entréer istället för två, skyddsplast i receptionen och i IT-rummet

3) Vad ska eleverna tänka på när de nu återvänder till skolan?
– Endast friska personer på skolan, håll avståndet, tvätta händerna, visa hänsyn och ha tålamod/förståelse för nuvarande samt kommande ändringar/anpassningar gällande Covid-19

4) Finns det något annat som kan vara bra att känna till inför skolstarten?
– Se ovan (främst punkt 1 och 2)