UF-företag från TBS Stockholm vann ”Årets årsredovisning”

Stockholm Umbrella drevs av 4 ambitiösa tjejer på TBS Stockholm och erbjöd företag marknadsföring på låneparaplyer. Paraplyerna placerades för fritt nyttjande på olika caféer och butiker runtom i Stockholm. UF-företaget blev mycket framgångsrikt under sitt verksamma år och tog hem första pris i ”Årets UF-företag” och ”Årets monter” i Stockholm. I september blev dem även tilldelade priset ”Årets Årsredovisning”.

Grattis! Hur kändes det att vinna?
– Tack så mycket! Det var fantastiskt! Vi är otroligt glada och tacksamma över det.

Varför tror ni att just er redovisning vann?
– Vi har lagt ned väldigt mycket tid och energi på att göra en kvalitativ redovisning, jag tror att det lönade sig.

Hur hjälpte TBS er?
– Vi hade stöttande lärare och en bra miljö att arbeta i.

Vad är era bästa tips till andra UF-företag?
– Att våga tro på er själva och våga testa nya saker. Var inte rädda misslyckas. Ta vara på ert UF-år, för det kan ge så mycket ni inte vill gå miste om.