UF-företag från TBS Linköping på mässa

[ingress]Förra veckan hölls UF-mässa i Norrköping där 9 UF-företag från TBS Linköping ställde ut. En av dem var Earth Events som var nominerad till kategorin Bäst inom hållbar utveckling.[/ingress]

Företaget drivs av Daniel Andersson, Malin Henriksson samt Mikael Hållander och är ett eventföretag som går ut på att anordna unika och minnesvärda evenemang kopplade till miljön. Deras målsättning är att deras evenemang ska uppmärksamma vilken betydelse miljön har, inte bara för nutiden utan även framtiden. Den 23/3 anordnar Earth Events en miljökonsert i Trädgårdsföreningen, Linköping. Företaget har samarbetat med Linköpings kommun och tack vare det fått in bidrag och stöd till konserten som kommer att erbjuda både underhållning och allvar.

Totalt ställde drygt 200 UF-företag ut på mässan.