Thoren Business School Umeå får grönt ljus av Skolinspektionen

Thoren Business School Umeå har åtgärdat de brister som Skolinspektionen påtalade förra sommaren.

Myndighetens uppföljning på skolan konstaterar att den enda kvarvarande punkten kring styrning och utveckling av verksamheten nu är åtgärdad och därmed är Umeå-skolan liksom inte mindre än tio av sammanlagt elva TBS-skolor från Umeå i norr till Malmö i söder helt utan brister i de besök som Skolinspektionen genomförde förra våren.

Thoren Business School Umeå startade redan 2006 och är den ”äldsta” skolan inom affärsgymnasiet i Sverige. Skolans rektor Mattias Byström är nöjd med att verksamheten uppfyller de höga krav som ställs från Skolinspektionen.

– Det känns bra att det förändringar vi gjort kring vårt systematiska kvalitetsarbete gett resultat. Vi vet att vi har en bra verksamhet och detta blir ytterligare ett kvitto på att vi arbetat rätt och där är vi inte minst min duktiga personal i allra högsta grad delaktig, konstaterar Byström.

 

 

 

Mvh