TBS Umeå startar futsalgymnasium

I höstas startade Thoren Business School och Yrkesgymnasiet i Umeå i samarbete med Tegs SK hockeygymnasiet. Nu startar en ny spännande idrottssatsning när futsalgymnasiet ska introduceras till hösten.

Höstterminen 2020 drar utbildningen i gång med ett klart uttalat syfte och en klar målsättning med futsalgymnasiet; målmedvetna spelare ska med god handledning och bästa möjliga träningsförutsättningar kunna utvecklas till spelare på högsta nivå. Dessa ungdomar ska även klara av studierna med goda resultat.

– Vår satsning på hockeygymnasiet har så här långt överträffat våra förväntningar och efterfrågan är stor. Därför känns det naturligt att vi bygger på med flera idrotter. Vi tror på en god helhetssituation där utbildning och idrott går hand i hand.  Vårt mål är att eleverna efter tre år ska vara duktiga futsal-spelare parallellt med att de tar ansvar för och säkrar upp en stabil skolutbildning inför framtiden, säger Mattias Byström, rektor.

Klicka här för att läsa mer om futsalgymnasiet.