TBS Stockholm kickstartar UF-året med Draknästet!

 

[ingress]Ni kommer väl ihåg förra årets UF-succé? Nu har vi kickstartat UF-året genom att för andra året i rad ordna ett Draknäste inom ramen för UF.[/ingress]

I år driver ca 180 TBS-elever UF-företag. Samtliga av årets UF-företag deltog och Draknästet utgjordes av bl.a. UF-lärare och skolans ledning. Företagen fick tre minuter på sig att presentera sin affärsidé och sedan fick Draknästet tillfälle att ställa frågor och ge feedback på hur de kan agera för att lyckas med sina företag.

UF-lärarna var mäkta imponerade över de affärsplaner som presenterades och i år har vi många riktigt vassa företag. Nästa steg för företagen blir nu att skriva sina affärsplaner, sälja riskkapital, skaffa rådgivare och ta kontakt med eventuella leverantörer/tillverkare, alternativt att själva börja tillverka sina produkter.

Redan nu ser vi fram emot den årliga julmarknaden som blir det första riktiga säljtillfället för många!