TBS Örebro visar upp sina nya lokaler

I en video på Youtube får tittarna följa med bakom kulisserna på skolans nya lokaler som står färdiga hösten 2020. Bland annat visar man upp det nya laboratoriet som består av två delar och en föreläsningssal.

Videon, som publicerades för några dagar sedan på YouTube, är en så kallad sneak-peak där tittare får se klipp från den nya moderna skolmiljön.

– Det känns roligt att kunna visa upp våra lokaler till allmänheten, och vi är supertaggade till hösten då det kommer vara full fart och spring i dem, säger Jasmine Engman, kommunikatör på TBS Örebro.

 

Om Affärsgymnasiet

Affärsgymnasiet utbildar framtidens stjärnor inom business. Här utvecklar eleverna sina kompetenser inom handel, ekonomi, kommunikation och ledarskap.

Just nu är det omvalsperiod för gymnasievalen. Välj Affärsgymnasiet här.