Svensk mästare föreläser på TBS Karlstad under Prideveckan

image003Nyligen besöktes Thoren Business School i Karlstad av den Svenska Mästaren Marcus Juhlin. Som en stark profil inom Amerikansk fotboll har han tillsammans med  Carlstad Crusaders kammat hem fyra SM Guld.

För ett par år sedan valde Marcus att komma ut som homosexuell något som fick ett enormt genomslag inom hela HBTQ världen, då främst för att den Amerikanska Fotbollen anses ha en tyng machokultur.

Marcus Juhlin, 22 år idag och uppvuxen på landsbygden i Kil berättade under sin föreläsning för Thoren Business School elever om de helvetes kval han genomled under flertalet år innan han beslutade sig för att berätta om sin läggning. Den stora rädslan att förlora vänner och familj, möta fördomar inom sporten och i vardagen har ändå lett till en starkare intgritet. När han valde att outa sig offentligt var det det kända HBTQ magasinet QX som hjälpte till genom att sätta honom på frontpage. Inom loppet på några timmar var det ute i hela gayvärlden.

 
image004