Stort intresse för nya hockeygymnasiet i Umeå

Hösten 2019 drar Thoren Business School i Umeå i gång sitt hockeygymnasium. Men redan nu är intresset stort.
– Det är ett enormt sug och konceptet känns riktigt bra, säger Stefan Karlsson, ansvarig rektor.

I mitten av november släppts nyheten att Thoren Business School drar i gång ett hockeygymnasium i samarbete med Tegs SK. Första valrundan till gymnasiet 2019/20 är den 11 januari-11 februari – men redan nu finns det ett stort intresse för det nya hockeyalternativet.
– Vi har fått en bra respons och vill ju satsa på både bredd och människa. Vi tycker det här känns riktigt lovande, säger Stefan Karlsson som är ansvarig rektor för utbildningen.

I onsdags kväll hölls en informationsträff om hockeygymnasiet och gensvaret var riktigt bra. 15 spelare och potentiella elever samt ett par föräldrar slöt upp. Hockeytalangerna fick efter en kortare genomgång på Thoren Business School sedan köra en träning på A3 Center med Tomas Sandlin som blir ansvarig huvudtränare på det nya hockeygymnasiet.

Läs mer och anmäl ditt intresse här: https://affarsgymnasiet.se/hockeygymnasiet-umea/