Spännande inspirationsföreläsning och prisutdelning av 100-lappen

[ingress]Idag föreläste inspiratören Staffan Taylor för TBS Helsingborgs förstaårselever. Föreläsningens tema var om hur mental träning kan hjälpa människor att se möjligheter istället för problem.[/ingress]

Efter föreläsning korades vinnarna utav caset ”100-lappen”. Caset gick ut på att alla ettor skulle dubbla 100-lappen genom en affärsidé. Vinnarna Dond Mahmoud, Elin Olsson, Hanna Palmsten, Ida Löfving, Josefine Lundquist, Lisa Nilsson & Yasemin Matyar affärsidé gick ut på att marknadsföra mindre butiker och salonger runtom i Helsingborg genom att dela ut företagens visitkort. Vinnargruppen hade ett gott samarbete och tyckte att caset var roligt och lärorikt.

Vinnargruppen hade ett gott samarbete och tyckte att caset var roligt och lärorikt. Som pris fick de varsitt diplom och en biobiljett.

hsb