Sista detaljen på Thoren Business School Jönköpings lokaler sitter nu på plats

Förberedelserna i Thoren Business School Jönköpings lokaler har pågått under hela våren, med byggarbete och många möbelleveranser. Att gå från riksbank till ett affärsgymnasium kanske inte var glasklart för alla, men slutligen är allt färdigt inför skolstarten hösten 2020. Nu sitter även den sista pusselbiten på plats.

Thoren Business School Jönköping kommer inte att se ut som en vanlig skola, det är ett som är säkert. Med moderna möbler, färgglada tapeter och många växter ser det mer ut som ett nyrenoverat kontor – vilket också var tanken, berättar Gustaf Hjelmqvist, kommunikatör på skolan.

– Vi ville att det skulle se som ett modernt företagskontor, för att inspirera eleverna inför framtiden, säger han.

Nu är den sista biten på plats – skylten med Thoren Business Schools namn. Därmed har den gamla riksbanken officiellt gått över till att vara ett äkta affärsgymnasium.

Vill du se mer bilder på skolan eller veta mer? Besök gärna vår Instagram @tbsjonkoping!

Trevlig sommar önskar Thoren Business School Jönköping!