Scandicrafts grundare på TBS Linköping

Claes Meijer, grundare till företaget Scandicraft AB, höll en gästföreläsning på TBS Linköping veckan innan jullovet. Han har tagit fram en drönare – en obemannad farkost.

Claes affärsidé växte fram ur ett intresse för radiostyrda flygplan. Under föreläsningen visade Claes filmer om hur hans idéer växt fram och poängterade vikten av att som litet bolag inte ha ”alla ägg i samma korg”, utan satsa på flera idéer. Han berättade också om hur viktig den första kundkontakten är, särskilt när man har kontakter utomlands. I dag är Claes sitt eget varumärke och samarbetar med kunder i USA och Frankrike, men också med svenska Bofors. De företag har deltagit i TV-tävlingen Talang där de nådde semifinal.

På bilden syns Christopher och Marcus från BP10 som läser kursen Export och Import i samtal med Claes Meijer. Den andra bilden visare en drönare.