Ny rektor på TBS Sundsvall

Thoren Business School Sundsvall har rekryterat en ny rektor. 1:a september börjar Sven-Erik Lundberg sin tjänst på skolan efter drygt två och ett halvt år inom försäkringsbranschen. Men han har dessförinnan ett förflutet som rektor där han under en sju-årsperiod arbetade på John Bauer-gymnasiet i Sundsvall samt Kristinaskolan i Härnösand.

Men Lundberg har också en yrkesofficer-bakgrund med majors grad bakom sig där han jobbade under 15 år. Fritiden ägnas åt familjen, ishockey och golf.
– Det känns mycket bra att få komma tillbaka till skolans värld efter dryga 2,5 år inom försäkringsbranschen. Att också få komma till en skola som har ett mycket gott rykte om sig i Sundsvall ser jag som mycket utmanande. Min stora utmaning på kort sikt är att sätta mig in i konceptet och jobba vidare med det med skolans personal, säger Lundberg.