Mycket hjärta med fokus på fotboll

Thoren Business School eleverna Therese Karlsson, Michelle Felixson, Malin Larsson, Louise Sjöström, Jelena Hoekstra och Isabella Haffling Lindblom har valt att spinna vidare med den lyckade fotbollsturneringen i fjol.

I år utökar de konceptet med sin uppskattade fotbollsturnering där överskottet skänks till Cancerfonden. Deras förberedelser har nu också uppmärksammats i lokalpressen; http://nwt.se/munkfors/2016/03/07/de-ordnar-ny-tjejcup-i-ar

TBS-eleverna, de flesta från Munkfors, bedriver turneringen som ett led i sitt UF-företagande på skolan och 30 april är det avspark för fotbollsturneringen på Olevi i Olsäter.

Förra årets turneringen blev en succé. Fem lag med sammanlagt 70 tjejer i åldrarna 9–11 år deltog och vinsten på 18 308 kronor gick oavkortat gick till Barncancerfonden.

– Målsättningen är självklart att nå en högre summa i år, konstaterade de samstämmigt.

 

karlstad