Många priser på UF-mässan för TBS Örebro

[ingress]Det blev succé för TBS Örebro på den regionala UF-mässan på Conventum i Örebro härom veckan! [/ingress]

TBS Örebro deltog med 42 elever i 16 olika företag, den klart största skolan på mässan. Mässan var finalen på UF-år för eleverna och blev en stor försäljningsframgång, flera av våra företag sålde helt slut på sina produkter. UF-företagarna fick också lyssna på en spännande föreläsning med Pablo Roberto som berättade om sitt liv som har format honom till den framgångsrika företagaren han är idag. Mässan innehåll tävlingar i olika kategorier och glädjande nog lyckades TBS-Örebro erövra flera fina utmärkelser vilket understryckar att vi verkligen är ett affärsgymnasium.

Pristagarna var följande:

Bästa säljare 1:a pris SmartPen UF – Sandra Ibisevic

Bästa säljare 2:a pris iPhone Horn UF -Johannes Pettersson

Bästa vara 1:a pris SnapCap UF – John Eriksson och Julia Sjöberg

Bästa vara 2:a pris Revive UF- Julia Ewel, Josefine Dahlström och Wendy Dunnett

Bästa UF-företag 2:a pris HairFiX UF- Malak Kadra

Eleverna vann pengar och för Sandra, Julia och John innebar segrarna att de kvalificerade sig till SM i ungföretagsamhet som går i Stockholm i maj.