Lukas favoriter på Ztory

På Thoren Business School Stockholm vill vi hitta olika sätt att öka våra elevers läslust. Därför erbjuder nu alla våra skolor Ztory.com som ger eleverna tillgång till nyheter och tidskrifter direkt i deras mobiler, läsplattor och datorer.
Vi träffade några elever och frågade hur de använder sig av Ztory.

På skobibliotekets iPad väljer Lukas snabbt ut tre favorittidningar på Ztory:

– Aftonbladet eftersom den har funnits med länge, den innehåller mycket skräp men är underhållande. 1900-talets bilar är en favorit då jag gillar gamla bilar och den innehåller även mycket svensk historia. Snowrider Magazine är min tredje favorit då jag helt enkelt gillar snöskotrar.

Varför använder du Ztory?

– Den samlar tidningarna på ett ställe vilket förenklar, sedan är det ju miljövänligt att slippa använda papper.

 

Med vänlig hälsning