Kung Henry Bowers föreläste om företagande

[ingress]Thoren Business School Uppsala bjöd in Kung Henry till en gästföreläsning. Skolan hyrde en biosalong där eleverna under två timmar fick höra honom berätta om sitt företagande.[/ingress]

Kung Henry är rappare, musiker och spokenword-artist. Han har även vunnit SM i poetry slam och kommit trea i VM i poetry slam. Han driver ett välmående företag och är en riktig entreprenör, fast på ett något annorlunda sätt. Många fick fundera över vad en entreprenör är och vad företagande kan vara, vilket är långt mycket mer än det stereotypa.
-Kung Henry har hittat något som han tycker är kul och tjänar pengar på det. Föreläsningen handlade mycket om syftet med att ha eget företag, berättar Martin Svenningsson, lärare på TBS Uppsala och den som bjöd in Kung Henry.

Efter föreläsningen hade de en väldigt uppskattad workshop i att skriva rim.