KUBEN – projekt på TBS Helsingborg

För andra året i rad kommer Raul Wallenberg Stiftelsen samarbetsprojekt Kuben till Thoren Business School Helsingborg. Samtliga åk 2 elever kommer under våren att arbeta kring projektet Kuben, ”Varje människa kan göra skillnad”. Detta innebär att skolan kommer att arbeta med de mänskliga rättigheterna och gestalta artikel nr 5, Rätten att inte kränkas, i en kub.

Skolan kommer att ha ett nära samarbete med bland annat Helsingborgs stads tjänstemän och politiker. Resultatet kommer sedan att visas för allmänheten i centrala Helsingborg under hela sommaren och i slutet av augusti kommer den att transporteras till Stockholm och ställas ut, tillsammans med andra kuber och artiklar, på Raoul Wallenberg-dagen den 27 augusti. Gå gärna in på  www.kuberna.nu för att få mer information.