Hjärtebarnsloppet samlar in 61 519 kronor till Värmlands hjärtsjuka barn

Thoren Business School i Karlstad arrangerade Hjärtebarnsloppet för tredje året i rad. Projektledare och elev Sanna Carlsson berättar att de i år slog rekord med 60 312 kronor insamlade till hjärtsjuka barn i Värmland.

Ungefär 70 stycken sprang den fem kilometer långa sträckan och Sanna är väldigt nöjd med antalet deltagare med tanke på att vädret kunde ha varit bättre. Alla på Thoren Business School har varit involverade i loppet.

– Hela skolan har varit involverade och samlat in pengar hos företag. Sen har jag och Isa varit projektledare, och vi har fått hjälp av vår rektor, säger Sanna.

För pengarna får de hjärtsjuka barnen göra en minnesvärd resa. Förra året var de i Branäs på en skidresa. Vad det blir i år återstår att se.

Läs vad Nya Wermlands-Tidningen skriver om loppet.

http://nwt.se/karlstad/2016/05/15/hur-gick-det-med-hjartebarnsloppet?refresh=true