Givande APL på Thoren Business School Malmö

Vi på Thoren Business School är övertygade om att det ger våra elever ett försprång att ge sig ut i arbetslivet för att prova ett yrke och få möjlighet att nätverka. Därför erbjuder vi praktik på våra teoretiska program.  

Andrea går första året på Communication program på Thoren Business School Malmö. Under sina tre år på skolan kommer hon att ha sammanlagt 11 veckors praktik, så kallad APL. Just nu gör hon sin APL på klädbutiken Cassels på Emporia. Under praktiken ska hon titta extra på hur kommunikationen fungerar mellan chef och personal, för att sedan kunna göra ett case i just kommunikation.

Det märks att Andrea har hittat en praktikplats hon trivs med.

-Jag älskar att gå hit varje dag. Det bästa är att hjälpa kunderna men även assistera i kassan, säger Andrea.

Andreas handledare Nemo Kaya säger:

-Jag tycker att det är jättebra med praktik på gymnasiet. Att de får lära sig för framtiden och arbetslivet.