Framgångsrikt företag från TBS Malmö

Cozylife UF från TBS Malmö är uttagna till kvalfinal i tävlingen Årets UF-företag. Företagets drivs av Therese Larsson, Beatrice Jönsson, Johanna Svensson och Miranda Nilsson från Communication Program år 2. Deras affärsidé är:

”Cozylife UF ger ett litet ljus i vardagen då det kalla vinterhalvåret närmar sig. Vi erbjuder er ett litet sortiment av heminredningsprodukter och främst ljuslyktor. Vi garanterar er fina produkter med bra kvalité och när ni köper en produkt från oss så skänker vi en del av pengarna till barncancerfonden. Gör ditt hem lite mysigare med Cozylife.”

Ung Företagsamhet som utlyst tävlingen skriver att tävlingen Årets UF-företag är den mest omfattande tävlingen där UF-företaget kommer att bli bedömd inom fyra olika moment: Rapport, Företagspresentation, Intervju inför jury och Monter, alla momenten är lika mycket värda. Det UF-företaget som vinner på SM i UF-företagande representerar Sverige på Europamästerskapen i Ung Företagsamhet som varje år genomförs i månadsskiftet juli/augusti någonstans i Europa. Företaget som tar sig till EM får också representera organisationen Ung Företagsamhet under events och evenemang följande läsår.

 

Just nu förbereder företagarna sig för kommande intervju med juryn.

ljusuf