En upplevelse man aldrig glömmer – Thoren Business School Helsingborg

oppethushelsingborgI måndags åkte Ebba och Matilda som går andra året på Management Program på Thoren Business School Helsingborg till Indonesien. De är med i ett projekt som heter Operation Wallacea och innebär att gymnasieungdomar följer med forskare och hjälper till med datainsamling på avlägsna platser. Tillsammans med ett internationellt forskarteam och andra elever från en skola i Göteborg åker Ebba och Matilda till Indonesien för att samla in befolkningsstatistik för sibetkatt och skogsbuffel, undersöka beteendet av maskar och mycket mer. De kommer också att prova på något som heter canopy vilket innebär att man flyger ca 2,5 meter över ytan, farandes genom ett tak av träd, gå en kurs Ekologin av Wallacea skogar och ta PADI Open Water certifikat (dykarcertifikat).

Det är första gången ungdomar från Sverige åker och Ebba och Matilda har själva samlat ihop pengar till resan och började spara redan förra våren. De kommer också att skriva om sina upplevelser och erfarenheter i sina gymnasiearbeten som tvärvetenskapligt tar upp både deras ämne inom Management Program som entreprenörskap och de naturvetenskapliga kurserna.

Är ni också intresserade och skulle vilja åka på en sådan resa, eller veta lite mer? Gå då in på: http://opwall.com/