En resa som skapar oförglömliga minnen – TBS Malmö

Thoren Business School Malmö har nyss varit ute på sin tredje Business Trip. Denna resa spenderades med en natt i Dresden och två nätter i Tjeckiens huvudstad Prag. I Prag besökte klasserna Raiffeisen Bank där vi fick en djupare inblick i reklam inom bankvärlden, arbetsprocesser, kampanjförberedelser samt hur tjeckiska bankkort fungerar. Samtliga fick en erfarenhet som kommer att sträcka sig genom hela livet.

Tillsammans skapades oförglömliga minnen mellan eleverna och lärarna. Det är en resa jag aldrig glömmer.

[quote style=”style1″ align=”none”]

Business Trippen har medfört att stämningen bland klasserna emellan har förstärkts, så istället för att se och känna oss som två klasser, ser vi nu varandra som en enda stor klass. Med en ljus framtid och stora förhoppningar på vår bal och vår student 2015!

[/quote] 

Philip Lindvall, BP12A