En dag i skidbacken för Thoren Business School Helsingborg

I torsdags var det den årliga idrottsdagen för årskurs 2 och 3. Eleverna åkte tidigt på morgonen från hamnen i Helsingborg till Hestra för att traditionsenligt spendera en dag i skidbacken tillsammans. Jakob Johansson som är rutinerad åkare och Matilda Davidsson som tog sig ner för första gången i hennes liv berättar om dagen.

Vad ni har gjort?

– Vi åkte tidigt, de som ville och hade anmält sig till Hestra. Vi hyrde skidor och satte sen direkt igång med att åka. Men åkte inte klassvis utan vi blandades fritt bland klasserna med sina kompisar, berättar Mathilda.

Vad tycker ni om att skolan anordnar detta tillfälle?

– Jag tycker det är grymt! Vi får umgås alla klasser tillsammans. Sen är det kul att åka skidor också, beskriver Jakob.

– Jag tycker det är väldigt bra för det sammankopplar klassen och det blir lättare att skapa umgänge mellan klasserna än vad det kanske hade blivit i skolan. Annorlunda är bra, vi är inte bara i klassrum, säger Mathilda.

Finns det något som skulle kunna ha varit bättre med dagen?

– Att det skulle vara under en längre period, kanske två dagar med en övernattning. För det tar ett tag och komma in i skidåkningen. Plus att det är kul att umgås med alla, tycker Mathilda.

Att åka till Hestra är en tradition som TBS Helsingborg har. Vad tycker du är bra med att skolan har traditioner som denna?

– Det är mycket bra och framför allt i ettan för att alla ska träffas och göra något kul, berättar Jakob.

– Att man har något att längta efter och att man vet att skolan gör något lite extra för oss elever, säger Mathilda.

Roligast med dagen?

– När en annan Jacob i klassen skulle åka på ”railen” men trillade, tycker Jakob.

– Att klara av att åka skidor ner för backen eftersom det var första gången jag åkte, tycker Mathilda.