Elever tog över skolan

[one_half] [ingress]Förra veckans Business Week på Thoren Business School i Umeå innehåll många spännande moment och upplevelser för eleverna. På måndagen började de med att göra ett studiebesök på SVTs redaktion i Umeå. Där fick de träffa Sverker Olofsson som visade dem studios där program som Go’ kväll, Fråga Doktorn och Västerbottensnytt spelas in. De besökte också redigeringsrummet och fick en snabbintroduktion till hur man redigerar tv. Eleverna fick testa att stå både bakom och framför kameran, se bilden.[/ingress]

På tisdagen började eleverna planera sina lektioner som de skulle hålla under onsdag, torsdag och fredag i alla möjliga olika ämnen. På onsdagen satte sedan de elevledda lektionerna igång och lärarna fick sätta sig i bänkarna. De fick lära sig ett och annat av sina elever – och blev tillsagda om de hade fötterna på bordet eller pratade i telefon!

[/one_half] [one_half last]

Dessutom tog eleverna över personalrummet på lunchen, fast de konstaterade att de hellre åt lunch i sin egen matsal. Några elever som skulle hålla en lektion om sociala medier dök inte upp när lektionen skulle börja. Precis som ”på riktigt” fick de nu kalla in vikarier, fast denna dag blev det såklart andra elever!

[quote style=”style2″ align=”none”]På torsdag eftermiddag besökte eleverna business to business-mässan och Norrlands Expo på Nolia i Umeå. Det är ett forum för att skapa nya affärer och knyta nya affärskontakter – och ett jättebra tillfälle att få en inblick i en möjlig framtid för eleverna.[/quote]

Lektionerna fortsatte också på fredag förmiddag innan veckan avslutades med beachvolley-spel på Iksu.

[/one_half]