Cornelia från TBS Gävle läser inriktningen Visual Merchandiser

Cornelia Strömberg läser Commerce Program (Handels- och administrationsprogrammet) och har valt den nya inriktningen Visual Merchandiser hos oss på Thoren Business School Gävle. Hon gör nu sin APL (praktik) på Bik Bok, hör henne berätta mer i klippet nedan.

Visual Merchandiser är en ny inriktning som är perfekt för dig som vill bli stylist eller inredare. Här lär du dig skapa säljande miljöer, från idé till genomförande, så som butiks- och fönsterexponering, fotografering, utställningar och mässor.

Thoren Business School ger dig kunskaper inom olika material, skisser och hur man kombinerar varor med rekvisita. Tillsammans med säljträningen från våra inspirerande lärare och 22 veckors APL kommer du bli eftertraktad av arbetsgivarna. Naturligtvis har vi även inriktningarna säljare och egenföretagare.

Kontakta gärna vår kommunikatör Kristina Lööf för mer information på 073-832 34 28 eller kristina.loof@tbschool.se