Business Trip – Bryssel

Namn: Jenifer Hamskog och Jennelie Hedman

Klass: Cmp16B, Thoren Business School Stockholm

Resmål:Barcelona

Vad fick ni göra på resan?
– Vi gjorde studiebesök på EU-parlamentet, parlamentarium och Europiska historiens hus. Sen fick vi även tid att utforska Bryssel lite på egen hand. Laserdome med klassen var roligt och äta belgiska våfflor med klassen gott :D!

Vad fick ni ut av resan?
Vi lärde oss mycket om hur EU fungerar och fick göra roliga saker tillsammans med klassen vilket är bra för sammanhållningen. Det var kul att resa utan föräldrar också så att man får lite vuxenpoäng!

Vilken nytta har ni av resan i ert skolarbete?
– Vi har jobbat med ett projekt om trafficking i samband med Musikhjälpen och i Bryssel fick vi träffa en svensk EU-representant som jobbar med de här frågorna och satte in oss både vad EU kan göra och vilka svårigheter det finns att driva sådana frågor internationellt.