Business Trip 2013 – Rom

Intervju av Hanna Koskitalo BP3

 

Hej Hanna! Berätta lite om er Business Trip till Rom.

Vi bodde utanför Rom så vi tog alltid tåget in till centrum. Vi har sett många värdigheter under resan. Vi har bland annat kollat på Colosseum, en plats där gladiatorer höll till förr. Det känns coolt att få ha varit där och fått se hur det såg ut. Vi besökte även Vatikanstaden och där besökte vi St. Peterskyrkan och även Kupoler och ur dessa kunde man se hela Rom! Det var cirka 500 trappsteg för att ta sig upp till kupolen. Under hela resan så hade vi tur med vädret, de regnade en halvdag men sen har vi bara haft sol, strålande sol!

Vad var det bästa med resan?

Det häftigaste var Vatikanstaden, att ha varit där, och att vi alltid hade så otroligt roligt med alla i klassen.

Hände det något pinsamt under resan?

Ja! Vi skulle äta på restaurang och Linda beställde in scampi! I hennes mat låg det en typ en klo ifrån en havskräfta. Linda började tokgråta och vi andra började skratta. Men som tur är så fick hon beställa in en pizza istället.

Hände det något på vägen dit?

På flygplatsen träffade vi Anja Pärson!

Var ni med om någon incident?

Nej, ingen blev rånad, ingen har tappat något.

Var det bra med shopping?

Det är riktigt bra shoppingställe, det är billigt!

Vad var det bästa ditt köp under resan?

En mockajacka.

Skulle du rekommendera andra att åka dit?

Ja, helt klart, alla borde åka dit!