Årets UF-företag har startats på TBS Gävle

De elever i årskurs tre på TBS Gävle som har valt att driva UF-företag som projektarbete har haft en intensiv vecka när de nu startat sina företag. 

Till en början har det handlat mycket om att skriva affärsplan, registrera företaget, skapa logotyp och göra marknadsundersökningar. De ska jobba med företaget till maj nästa år, då de ska göra en årsredovisning och sedan avveckla företaget.

Redan nu har många kommit långt i sitt arbete. Amanda Andersson, Sara Bernhardsson och Linn Fjellet Törnström har startat Event for change, ett eventföretag som ska samla in pengar för att skänka till Gambia, dit de hoppas kunna resa under vårterminen.
-Vi planerar att göra en gala och har redan hunnit ordna lokal och samla in några sponsorer, berättar Amanda.
-Vi har också börjat fundera på vilken målgrupp vi ska rikta oss till och vilka artister vi kan ha, fortsätter Linn.