Årets första case, Fibernästet

Öresundskraft är ett komplett energibolag. De kontaktade Thoren Business School Helsingborg för hjälp efter att ha hört rykte om våra drivande entreprenörer.

Öresundskraft vill nämligen förnya sex rum på deras kontor som ska spegla digital utveckling med ett hållbart förhållningssätt och dessutom förmedla unika teman och användningsområden. Detta uppdrag har TBS elever antagit efter att idag ha varit med på en kickoff där olika lag delats upp och tilldelats de olika rummen. De kommer få presentera sin idéer för en jury som kommer bestämma vem som går vidare.

De kommer få tänka fritt, få hjälp av en inredningsarkitekt samtidigt som de måste förhålla sig till en budget och vissa regler. De lag som juryn slutligen anser ha kommit med bäst idéer för respektive rum kommer få verkställa sina idéer på riktigt!  

Vilka förväntningar har du på Fibernästet och vilka utmaningar tror du att du kommer stöta på?

– Jag tycker det är kul med inredning och därför ska detta bli så kul att få göra det på riktigt. Sen ska vi tänka på en hållbar utveckling när vi kommer med våra idéer och det tycker jag är intressant, Matilda BP15.

– Jag har så himla mycket idéer som jag vill prova och är oerhört förväntansfull. Min utmaning blir väl att idéerna även ska vara genomförbara, Emma BP15.

– Det ska bli spännande att få inreda och få bestämma själv och hålla budget. En utmaning tror jag blir samarbetet eftersom vi blivit tilldelade grupper och känner de inte så bra, Ida CMP15

– Vi har skyhöga förväntningar! Att vi ska få skapa något och att det kan bli på riktigt. Men en utmaning blir att hålla budget, Fredrik BP15 & Hampus CMP15

– Att hitta nya idéer och förbättra gruppdynamiken genom våra rum och samtidigt i gruppen lära känna varandra och skapa en egen dynamik. Jag tror en utmaning kommer vara att hitta material och i vilket mönster man ska ha i sitt rum, Jonathan BP15

– Det är annorlunda från vanligt skolarbete. Det är också kul att man kan vinna och gå vidare och så fall få verkställa sina idéer på riktigt! Den största utmaningen jag känner är att hålla ihop, vara överens och att alla är lika engagerade, Anna MP15

Fortsättning följer…